finance
DomůInvesticeOtřes na finančních trzích podle odborníků není důvodem na překotný výběr úspor...

Otřes na finančních trzích podle odborníků není důvodem na překotný výběr úspor a investic

- Advertisement -zeny

Klienti by měli počkat, dokud se trhy vzpamatují a pokud mají volné finanční prostředky, pokles trhů mohou obrátit ve svůj prospěch.
Trhy sice v posledním období pro obavy z koronavirus klesají, podle odborníků však rozhodně není důvod k panice a výběr úspor. Jelikož indexy se už propadly, střadatelé a investoři by podle První penzijní správcovské společnosti Poštovní banky měli počkat, dokud se vzpamatují, jinak by jen ztratili. „Pokud máte volné finanční prostředky, obraťte pokles trhů ve svůj prospěch. Právě teď můžete nakoupit levné akcie, které později porostou a zaručí vám vyšší zisk. Historie je toho důkazem,“ doplňuje ředitelka pro investice ve společnosti FinGO.sk Lucia Luptáková.

Investice do fondů či cenných papírů už dávno není jen záležitostí privátních klientů, své peníze takto zhodnocuje stále více Slováků. Nejvíce se však o ně zajímají podle Luptáková právě v krizových obdobích, jaké nastalo i teď, když koronavirus vyvolává strach a propady i na finančních trzích. „Je přirozené, že lidé mají obavy o svůj majetek, ale nejhorší, co mohou udělat, je podlehnout panice. Kdo se rozhodne zrušit své investiční účty a vybrat své úspory se ztrátou, ten to později určitě lituje,“ říká Luptáková.

„Dokud se možná vy o své úspory bojíte, jiní právě teď vkládají na různá investiční schémata další finanční prostředky,“ pokračuje Luptáková. Jako příklad uvedla nákup potravin. Když stoupne jejich cena, koupíme jen ty, které právě potřebujeme. Ale když jejich ceny klesnou nebo jsou v akci, nakoupíme si jich více, i do zásoby. „Jenže když nejde o konkrétní zboží, ale o peníze, většina lidí se chová opačně. Když jsou akcie vysoko, začnou jejich ve velkém nakupovat, a když následně poklesnou, ze strachu akcie prodají za méně peněz, a tak přijdou o část svých úspor, „uvedla Luptáková.

Z historie vyplynulo, že každý výraznější propad akcií, který v dané chvíli lidi vystrašil, nakonec z dlouhodobého hlediska skončil jen jako malé zaváhání trhů. Bez ohledu na to, co se stalo ve světě a jak moc se trhy propadly, vždy trvalo podle Luptáková pár měsíců nebo let, aby se trhy vzpamatovaly, dostali na původní úroveň a potom rostly dál, navíc mnohem rychlejším tempem. Podle generálního ředitele První penzijní Matyáše Vargy je tak správný čas na pravidelné investice. „Když se podíváme na historický vývoj trhů, vycházejí jako nejvýhodnější,“ konstatuje Martin Kaňa.

Aktuální trend podle vedoucího úseku řízení investic v První penzijní Matyáše Vargy zřejmě nezvrátí ani opatření centrálních bank. Například amerického Fed-u, který jen nedávno mimořádně snižoval základní úrokové sazby. „Boj proti šíření koronavirus přes zavádění karanténních opatření může totiž omezit, případně na stejné období zcela odstavit výrobu v továrnách. To způsobí ekonomice nabídkový a poptávkový šok,“ dodal Varga.

- Advertisement -magazin
- Advertisement -PR článek

Mohlo by Vás zajímat

- Advertisement -magazin

Další články autora

- Advertisement -aktuality